Previous Winners

2018 full results

Click here to view results

Lads

Year Name Club / Country Time
2018 John Beattie Newham & Essex Beagles 26:39:00
2017 Peter Newton Morpeth 27:50:00
2016 Peter Newton Morpeth 27:11:00
2015 Jonathan Taylor Morpeth 26:25:00
2014 Peter Emase Kenya 26:34:00
2013 Boniface Kiprop Kenya 26:22:00
2012 Peter Lemuya Kenya 27:35:00
2011 Edwin Kipkorir Kenya 28:25:00
2010 Ezekiel Cherop Kenya 27:41:00
2009 Ian Hudspith Morpeth 27:44:00
2008 Ayele Mergessa Ethiopia 28:34:00
2007 Tewodros Shiferaw Birchfield 26:28:00
2006 Patrick Makau Kenya 26:13:00
2005 Simon Tonui Kenya 26:43:00
2004 Julius Kimtai Kenya 27:15:00
2003 Tesfaye Eticha Switzerland 26:25:00
2002 Julius Kimtai Kenya 26:19:00
2001 Julius Kimtai Kenya 26:51:00
2000 Julius Kimtai Kenya 26:35:00
1999 Julius Kimtai Kenya 27:15:00
1998 Carl Thackery Hallamshire Harriers 27:25:00
1997 M Hudspith Morpeth Harriers 27:24:00
1996 B Rushworth Sunderland Harriers 27:37:00
1995 B Rushworth Sunderland Harriers 26:52:00
1994 Mike McLeod Elswick Harriers 29:14:00
1993 Mike McLeod Elswick Harriers 27:53:00
1992 Mike McLeod Elswick Harriers 27:59:00
1991 P Campbell Sunderland Harriers 32:14:00
1990 Mike McLeod Elswick Harriers 26:46:00
1989 Mike McLeod Elswick Harriers 25:24:00
1988 P Cuskin Jarrow & Hebburn AC 25:35:00
1987 A Richardson S Shields Harriers 27:59:00
1986 Mike McLeod Elswick Harriers 26:35:00
1985 B Rushworth Sunderland Harriers 27:36:00
1984 K Forster Gateshead Harriers 25:18:00
1983 K Forster Gateshead Harriers 25:59:00
1982 K Forster Saltwell Harriers 25:16:00
1981 Mike McLeod Elswick Harriers 26:27:00

Lasses

Year Name Club / Country Time
2018 Danielle Hodgkinson Wallsend Harriers 30:47:00
2017 Sonia Samuels Sale Harriers 29:48:00
2016 Alyson Dixon Sunderland Strollers 29:48:00
2015 Alyson Dixon Sunderland Strollers 29:40:00
2014 Joanne Chelimo Kenya 29:42:00
2013 Perendis Lekepana 29:51:00
2012 Lauren Howart Leigh 30:26:00
2011 Justina Heslop Clapham 31:44:00
2010 Justina Heslop Clapham 31:25:00
2009 Justina Heslop Clapham 31:46:00
2008 Roman Gessese Ethiopia 31:59:00
2007 Catherine Mutwa Birchfield 30:35:00
2006 Ogla Kimaiyo Kenya 30:01:00
2005 Catherine Mutwa Birchfield 31:20:00
2004 Miriam Wangari Kenya 30:51:00
2003 Yelena Burykina Russia 29:18:00
2002 Yelena Burykina Russia 29:34:00
2001 Karen Hind Gateshead Harriers 31:18:00
2000 Birhan Dagne Essex & Woodford 31:18:00
1999 Birhan Dagne Essex Ladies 31:04:00
1998 Birhan Dagne Essex Ladies 31:18:00
1997 S Griffiths Cramlington AC 32:13:00
1996 S Morley Jarrow & Hebburn AC 33:00:00
1995 S Allen Houghton Harriers 33:05:00
1994 K Mitchell Tynedale Harriers 37:24:00
1993 N Brown Tynedale Harriers 32:14:00
1992 L Marr Tynedale Harriers 32:22:00
1991 K Mitchell Tynedale Harriers 37:24:00
1990 Veronique Marot LeedsCity 29:51:00
1989 L Harding Houghton Harriers 29:59:00
1988 Jill Hunter Blaydon Harriers 28:03:00
1987 Jill Hunter Blaydon Harriers 29:56:00
1986 Jill Hunter Blaydon Harriers 31:13:00
1985 Jill Hunter Blaydon Harriers 32:10:00
1984 P McFarland Claremont RR 32:05:00
1983 M Dodsworth Houghton Harriers 31:30:00
1982 H Boyes Morpeth Harriers 31:39:00
1981 H Boyes Morpeth Harriers 34:10:00

Gadgies -Males over 40

Year Name Club / Country Time
2017 Ian Hudspith Morpeth Harriers 28:22:00
2016 Ian Hudspith Morpeth Harriers 27:31:00
2015 Ian Hudspith Morpeth Harriers 27:14:00
2014 Ian Hudspith Morpeth Harriers 27:20:00
2013 Ian Hudspith Morpeth Harriers 27:19:00
2012 Ian Hudspith Morpeth Harriers 27:51:00
2011 Ian Hudspith Morpeth Harriers 28:37:00
2010 Gary Moore North Shields Poly 31:42:00
2009 Brian Rushworth Sunderland Harriers 30:11:00
2008 B Rushworth Sunderland Harriers 30:14:00
2007 B Rushworth Sunderland Harriers 29:18:00
2006 B Rushworth Sunderland Harriers 28:39:00
2005 D Robertson Sunderland Harriers 29:36:00
2004 P Embleton Chester-le-Street 30:49:00
2003 B Rushworth Sunderland Harriers 28:35:00
2002 R Hand Durham City Harriers 28:34:00
2001 L Atkinson Morpeth Harriers 29:09:00
2000 D Mullen Sunderland Harriers 28:46:00
1999 D Mullen Sunderland Harriers 29:11:00
1998 D Mullen Sunderland Harriers 29:13:00
1997 A Dent Blaydon H & AC 29:06:00
1996 I Haggan Sunderland Harriers 29:41:00
1995 L Atkinson Morpeth Harriers 28:02:00
1994 M McLeod Elswick Harriers 29:14:00
1993 M McLeod Elswick Harriers 27:53:00
1992 M McLeod Elswick Harriers 27:59:00
1991 H Matthews Elswick Harriers 34:01:00
1990 H Matthews Elswick Harriers 28:17:00
1989 A Whitfield Chester-le-Street 27:17:00
1988 H Matthews Elswick Harriers 28:37:00
1987 H Matthews Elswick Harriers 28:45:00
1986 D Littlewood Crook & Dist 29:22:00
1985 K McNally Gateshead Harriers 28:56:00
1984 R Highnam Tynedale 28:56:00
1983 J Alder Morpeth Harriers 28:19:00
1982 E Hudspith Morpeth Harriers 28:30:00
1981 J Alder Morpeth Harriers 29:55:00

Dames – Females Over 35s

Year Name Club / Country Time
2017 Sonia Samuels Sale Harriers 29:48:00
2016 Alyson Dixon Sunderland Strollers 29:48:00
2015 Stephanie Dann Maclean North Shields Poly 33:04:00
2014 Joanne Lee Tynebridge Harriers 36:07:00
2013 Sue Phillips Darlington Harriers 36:46:00
2012 Yamuna Thiru Elswick 35:32:00
2011 Caroline Acaster Blaydon Harriers 39:25:00
2010 Yamuna Thiru Elswick 36:54:00
2009 Yamuna Thiru Elswick 36:43:00
2008 H Robinson Chester-le-Street 38:26:00
2007 F Lothian Fife AC 36:34:00
2006 L Parker unattached 36:19:00
2005 H Lambert North Shields Poly 38:15:00
2004 C Bowman Chester-le-Street 38:48:00
2003 A Raw Darlington Harriers 35:32:00
2002 P Affleck Gala Harriers 34:25:00
2001 T Thomson Pitreavie 32:34:00
2000 T Thomson Pitreavie 32:14:00
1999 H Robinson Chester-le-Street 33:40:00
1998 H Robinson Chester-le-Street 33:35:00
1997 L Harding Houghton & Peterlee 32:58:00
1996 S Allen Houghton & Peterlee 33:25:00
1995 S Allen Houghton & Peterlee 33:05:00
1994 E Robinson Border AC 34:33:00
1993 A Adams Chester-le-Street 37:55:00
1992 E Robinson North East Vets 34:34:00
1991 P Goddard Claremont RR 38:28:00
1990 M Laney Clayton-le-Moors 34:15:00
1989 R Haggan Claremont RR 32:40:00
1988 P McFarland Claremont RR 31:59:00
1987 E Lawson Elswick Harriers 36:59:00
1986 P M Farland Claremont RR 34:21:00
1985 P McFarland Claremont RR 33:13:00
1984 S Wilson Houghton Harriers 33:54:00
1983 M Anderson Elswick Harriers 34:41:00
1982 V Robson Gateshead Harriers 35:45:00
1981 V Robson Gateshead Harriers 38:53:00
×